16 Aralık 2008 Salı

ünivörsitiğ of kocaeliy

7 yıldır profosyonel olarak üniversite öğrencisiyim. 2002 yılında Kocaelinde Jeofizik mühendisliğine yazılmamla başladı ve 2009-2010 senesinde sona erdirmeyi düşünüyorum.Kısacası okulu uzattım.

Düşük puan almışsanız ya puanınızın yettiği bi bölüme ya özel üniversiteye girersiniz yada şansınızı gelecek seneye denersiniz.Ben rehberlikçinin yardımıyla(!) seçtim bu bölümü. Mühendislik okumak istediğim bölümlerden biriydi ama jeofizik değildi. Hayalim ise mimarlık veya endüstriyel tasarımdı. Olmadı.


- - - VİNSAN KAMPÜSÜ - - -İlk kayıda gittiğim zaman tanıştım vinsan kampüsüyle,

deprem sonrası deniz kıyısına aceleyle yapılmış

prefabriklerden oluşan bi yer. Kuş bakışı tatil köyü gibi ufak bıngalov lar, basket sahası, kumsal yeşil alan. Düzden bakınca ise çok daha farklı,

Öncelikle ulaşıma el atalım: haydarpaşadan kalkan ve adapazarına giden ada expresi en kolay çözüm, aylık abonmanla 42 evlerden 5 dklık yürüyüş sonrası bindiğiniz minibüsler sizi okulun kapısına kadar götürüyor. iyi güzel değilmi? hyr değil. adapazarı expresi tam anlamıyla hindu expresi gibi, kapıların kapanmadığı hele kışın insanların fenalık geçirdiği şahane bi ortamı var. dilovası ve tavşancıldan binen serserilerde renk ve heyecan katıyor 1.5-2 saatlik yolculuğa.

sınıflar : kışın içersi daha soğukken yazın dışardan daha sıcak, Yağmur zamanı damı akarken, sağanak oldumu değil hocanın sesini kendi sesini bile duyamazsın.

dabulyusi: sabun, tuvalet kağıdı lüks sayılır, kapısı sağlam, tıkalı olmayan tuvalet bulmak zor... sabahın köründeki sınava gelmişken kapıları kilitli bile olabiler.

sosyal aktivite: eee hangi ? ya kantine gidip sigra dumanı altında çay iççeniz, yada yolun karşısındaki cafe lerde poğaça yiyip çay iççeniz ( tabi son senelerde teknoliyle beraber PS 1 ler de geldi)

en güzel tarafına geldik : MERDİVEN YOK. evet 5 sene boyunca değil merdiven 1 basamak bile çıkmadım.UMUTTEPE


2002 yılından beri 5 sene boyunca seneye taşınılacak geyiği ile nihayet 2 sene önce bölüm olarak taşındık bu yere.

merkezden itibaren yaklaşık 45 dk süren (kış zamanı siz düşünün) bol virajlı bir ralli sonrası minibüsünüzden inip ilk olarak şöyle bir titreyip üşüdüm mınakoyim diyebilirsiniz. sonra aklınıza bir soru gelir hangi akla hizmetle böyle bi kampüsü dağın başına yaptılar.

Cevap :belediyenin şehirleşme projesi. artık sahil boyunca yayılacak yer kalmayınca şehri içeri dağlara doğru taşımak. zaten yolculuk boyunca görürsünüz TOKİ nin yaptığı kutu gibi evleri.

ulan öğrencisin fıstık gibi kampüsün var o kadarda olsun diyebilirsiniz ama sıra bonus a geldi. Üniversite hastahaneside kampüsün hemen yanında. Yani 70 yaşındaki teyze de sizinle beraber yolculuk eder, 85 yaşında başı gözü sargılı amcada.

belediyenin önce binayı yap, suyu yolu elektiriği siktiret bi ara halledersin mantığı sonucu ; böyle bir kampüsün ve hastahanenin yapılacağı ta 2000 yılından belliyken doğru düzgün yolun , düzenli ulaşımın olmayışı kampüsün güzelliğine leke sürüyor.

Keşke bu kampüs 7 sene önce yapılsaydıda hiçte fena olmayan yurdunda kalıp doğru düzgün bi üniversite hayatı yaşasaydım, yada 5. senede bitirip bir an önce bu dertten kurtulsaydım....

Sonuç olarak 7-8 senelik universite hayatımda şu okulun diploma dışında bana verdiği tek şey 4-5 tane sağlam dostluk gerisi hikaye.......

emre

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder